Как да накарате кучето си, което обича да играе в снега, да се прибере вътре?

куче играе сняг Снимка: iStock

О бикновено кучетата реагират по един от двата начина при гледката на сняг. Oт една страна, имаме онези четириноги, които попадат някъде между драматичното и тревожното състояние. Когато са изправени пред сняг, дъжд или от време на време – слаб вятър, те демонстрират нещо като стачка, надявайки се времето да се съобрази с изискванията им. А има домашни любимци, които обичат забавленията и които реагират на падащите от небето снежинки с чисто вълнение. Все пак – снегът носи със себе си толкова нови миризми за душене!

куче играе снягСнимка: iStock

Тези кучета не обичат нищо повече от това да тичат и скачат навън из снежните преспи. Недостатъкът на този ентусиазъм е, че понякога може да е трудно да накарате питомецът си да се наслаждава умерено на своята зимна страна на чудесата. Въпреки че никой собственик на домашен любимец не иска да пречи на четириногия си другар да си прекара добре, за съжаление, имаме и други неща за вършене, освен да надзираваме кучето си. А и, нека си го кажем – в даден момент ни става и доста студено!

куче играе снягСнимка: iStock

Dogsandcats.bg

Как да ограничим времето на питомеца си в снега, без да го натъжим?

Преди да ограничим това поведение, първо трябва да разгледаме какво го мотивира. Д-р Сабрина Конг, ветеринарен лекар в We Love Doodles, обяснява, че: „Реакциите на кучетата към снега варират значително, подобно на нашите предпочитания към зимното време.“ Освен това, допълва специалистът, някои породи са естествено по-привлечени от снега, като Сибирските хъскита или Бернските зененхунди, поради дебелите им кожени палта и историческото им минало, свързано с места с по-студен климат.

„Тези породи са генетично предразположени да виреят в по-студено време, намирайки снега за стимулиращ и приятен. От друга страна, кучета с по-тънка козина или такива, които не са генетично адаптирани към студена среда, може да не харесват снежното време поради дискомфорт или трудности да поддържат телесната си топлина“, допълва д-р Конг.

куче играе снягСнимка: iStock

Кои са най-големите рискове, когато кучето ви играе в снега твърде дълго?

Според д-р Конг, най-големите опасения при продължителната игра в снега, са свързани с хипотермия и измръзване, особено на чувствителни зони като нос, уши и възглавничките на лапите. Като се има предвид това, специалистите предупреждават, че след като температурата започне да пада под точката на замръзване, почти всяко куче е изложено на известен риск и времето навън следва да бъде ограничено. Потърсете признаци като треперене, летаргия, хленчене или показване на някакъв общ дискомфорт – това са все признаци, че питомецът ви е играл на снега твърде дълго.

куче играе снягСнимка: iStock

Как да накараме кучето си да се прибере, когато е време?

Обучението на домашния ви любимец да изпълнява надеждно припомняне е от съществено значение за измъкването му от снежните преспи, независимо колко се забавлява навън. Да идва при повикване – това е умение, което всяко куче трябва да усвои, независимо от средата. Това е една от онези команди, които не подлежат на обсъждане и които всяко четириного трябва да знае. Защото тя може буквално да спаси живота му. 

куче играе снягСнимка: iStock

Вижте още:

Как да разходждаме кучето си, когато температурата навън е под нулата

9 сладки и нежни знака, че кучето ви вижда като свой най-добър приятел

Виж още